Sigorta Ret Dosyaları

Sigorta Ret Verdi Ne Demektir?

Sigorta reddi, trafik kazası sonucu oluşan hasar için, sigorta şirketinin ödeme yapmayı kabul etmemesi durumudur. Hasar tazminatını ödemeyi, Sigorta ve Kasko şirketleri bazı gerekçeler sunarak reddedebiliyorlar.

Hangi durumlarda Sigorta Red Verebilir?

Trafik kazası sonucu oluşan hasarın veya oluş şeklinin teminat kapsamı dışında olması ve olayın oluş şeklinde şüphe olması durumlarında sigorta ret verebilir.

Sigorta Reddi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Trafik kazası sonucu hasarlı araç için açılan hasar dosyasının sigorta şirketi tarafından kabul edilmemesi ve bunun sonucu olarak hasar ödemesinin yapılmaması durumudur.

Sigorta şirketinin değer kaybını ödemeyi reddetmesi durumunda Sigorta Tahkim Komisyonuna veya ticaret mahkemesine dava açarak başvuruda bulunulur.

Kaskonun parayı ödemeyi reddetmesi durumunda sigorta tahkim komisyonuna veya ticaret mahkemesine dava açarak adli süreç başlatılır.

Zorunlu trafik sigortası genel şartlarına göre hasarlı aracın onarımında öncelik kullanılan parçanın orijinal olması şartıdır. Sigorta şirketinin bu hususu yerine getirmemesi durumunda sigorta tahkim komisyonuna ya da ticaret mahkemesine dava açarak adli süreç başlatılır.

Mal sahibinin onayı, orijinal parçanın piyasada olmaması / üretiminin olmaması ve hasarlı olan parçanın orijinal olmaması durumlarında eşdeğer parça kullanılabilir.

Sigortacılık Kanunu madde 32(3)’ye göre sigorta şirketleri iyi niyet kuralına aykırı olarak sigortalıya tazminat ödemeyi geciktiremez. Bunun aksi hareket edenler aynı kanun madde 35(27)’ye göre üç yüz günden az olmamak üzere adlî para cezası ile cezalandırılır.

SİGORTANIZIN HAKSIZ BİR ŞEKİLDE ÖDEMEDİĞİ ZARARLARINIZI NASIL TAHSİL EDEBİLİRSİNİZ?

Sigorta şirketleri tarafından haksız olarak ödenmeyen (sigorta reddi) zararlarınızı yasal yollara başvurarak tahsil edebiliriz.

YANGIN SİGORTASI

Yangın sigortası ile yangının, yıldırımın, infilakın veya yangın ve infilak sonucu meydana gelen duman, buhar ve hararetin ev, işyeri, depo ve fabrikanızdaki sigortalı mallarda doğrudan neden olacağı maddi zararlar, sigorta bedeline kadar teminat kapsamına alınır.

HIRSIZLIK SİGORTASI

Hırsızlık Sigortası; Hırsızlığa karşı bir sigorta ürünüdür. Sigortalı adreste bulunan eşyalarınızın sigorta poliçesinde belirtilen şekilde yapılacak olunan hırsızlık veya hırsızlık teşebbüsü nedeni ile oluşabilecek maddi zararlara karşı sigortalıya güvence verir.

NAKLİYAT SİGORTASI

Nakliyat Emtia Sigortası, herhangi bir yükün, onu taşımaya uygun karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu nakil vasıtalarıyla bir yerden bir yere taşınması esnasında uğrayabileceği hasar ve kayıpları poliçede belirlenmiş Nakliyat Sigortası Genel Şartlar ve Özel Şartlar kapsamında güvence altına alan sigorta türüdür.

MAKİNE KIRILMASI SİGORTASI

İşletmenizde kullandığınız sigortalı makine ve tesislerin deneme devresinden sonra normal çalışır halde iken veya aynı işyerinde temizleme, revizyon veya yer değiştirme esnasında veya dururken ani ve beklenmedik bir sebeple meydana gelen maddi ziya ve hasarların gerektirdiği tamirat ve ikame masraflarını teminat altına alır. Makine Kırılması Sigortası ile oluşabilecek risklere ve uğrayabileceğiniz büyük boyutlu zararlara karşı kendinizi koruma altında alabilirsiniz.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI

Özel Sağlık Sigortası ile sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Belirlenen limitler, özel ve genel şartlar dahilinde, daha önceden sigorta poliçesinde belirtilen olası risklere karşı sigortalıyı korur.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

KONUT SİGORTASI

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde yer alan eşyaları hırsızlık, yanma, yıkılma vs. durumlara karşı güvence altına alır. Bu durumda bina teminatı ile içerisindeki her tür sabit tesisat da sigorta kapsamına girer.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI (DASK)

Deprem kuşağında ve sürekli risk altında bulunan ülkemizdeki yapıları depremin olası zararlarından korumayı amaçlayan DASK, yani Zorunlu Deprem Sigortası, tüm binalar için gerekli olmasının yanı sıra devlet tarafından yaptırılması şart koşulan bir sigorta türüdür.

HAYAT SİGORTASI

Hayat sigortası, yaşam kaybı riskine karşı kişinin ailesini maddi olarak güvence altına alır. Yıllık hayat sigortası yaptırmak geride kalan en değerli varlığınız olan ailenizin yaşam standardının devam etmesini sağlar.

SEYAHAT SİGORTASI

Seyahat sigortası, seyahat sırasında ortaya çıkabilecek trafik kazaları, yolculuk iptalleri veya uçak seferinin gecikmesi gibi çeşitli risklere karşı güvence sağlar. Böylece, çeşitli seyahat risklerinden mali durumunuzun etkilenmemesini sağlayabilirsiniz.

Sigorta Ret Verdi ise Kartal Hasar Merkezi Yanınızda

Sigorta Şirketleri, yukarıda isimleri belirtilen sigorta türleri kapsamında meydana gelen ve poliçe teminatı kapsamında olan zarar-ziyan ödemelerinizi haksız bir şekilde reddedebilir. Bilgi eksikliğinden veya tecrübe eksikliğinden dolayı siz de bu durumu kabullenip ödemeyi kendi cebinizden yapmış ve zarara katlanmış olursunuz.

kasko ret dosyaları

Reddedilen sigorta tazminat dosyaları hakkında yapılan incelemelerde birçok dosyanın önceden belirlenmiş ve bilinen haksız ve hukuka aykırı nedenlerden dolayı reddedildiği görülmüştür.

Uygulamada sigorta şirketleri ödeme yapmamak için basit gerekçelerle zarar ve ziyanınızı ödemeyi reddetmektedir. Şayet reddedilen tazminat dosyalarınız konusunda çözüm arıyorsanız, yapmanız gereken mutlaka profesyonel yardım almak olmalıdır. Alacağınız profesyonel yardım zarara uğradığınız hakların geri iadesine ve mağduriyetinizin giderilmesine vesile olacaktır.

Kartal Hasar Merkezi olarak; hukuki bir süreç olan sigorta ret dosyalarınızın durumunu, konusunda uzman avukatlarımız ile sizin adınıza takip ediyor ve en kısa zamanda sizin lehinize olacak şekilde sonuçlandırıyoruz. Sigortanızın ödemediği sigorta reddi verilen işlemleriniz uzman ekibimiz tarafından özenle takip edilir.

SİGORTA RET KONUSU İLE İLGİLİ YAZILARIMIZ

KASKI VE TRAFİK SİGORTASI RET SEBEPLERİ

ŞAİBELİ DOSYALAR NELERDİR?