Kasko ve trafik sigortası hangi durumlarda size ödeme yapmaz?

Bazı durumlarda kasko ve trafik sigortaları sizlerin hasar ödemelerini karşılamazlar. Bazen de basit gerekçeler sunarak karşılamak istemezler. Sigortaların zararı karşılamak istemediği durumlar aşağıda özetlenmiştir.

Kasko ve Trafik Sigortası Ret Sebepleri

  • Aracın amaç dışı kullanımı halinde meydana gelen hasarlar,
  • Ehliyeti olmayan (ehliyetsizlik) veya yeterli ehliyeti olmayan herhangi bir kişinin aracınızı kullanıp sebep olduğu hasarlar,
  • Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yasal alkol limitini aşan ya da uyuşturucu madde kullanarak aracınızı kullanan sürücünün aracınıza verdiği hasarlar,
  • Aracınızı kullanan sürücünün kaza yaptıktan sonra olay yerini terk etmesinden kaynaklı hasarlar,
  • Aracınızın ruhsatında belirtilen yolcu ya da yük sınırını aşan fazla yolcu ya da yük taşınmasından dolayı aracınızda meydana gelen hasarlar,
  • Meydana gelen kazada, oluşan hasarla kaza yerinin uyumsuz olması,
  • Aracınızın bakımsızlıktan ya da eskimesinden dolayı meydana gelen hasarlar,

red hasar ödemeleri

Sigorta Şirketi, yukarıda sayılan durumları sebep gösterip size ödeme yapmayı reddeder. Yeterli bilgi eksikliği veya tecrübe eksikliğinden dolayı bu durumu kabul edip, ödeme işlemini kendi cebinizden yapmış olursunuz. Reddedilen kasko ve trafik sigortası tazminat dosyaları hakkında yapılan incelemelerde birçok dosyanın önceden belirlenmiş ve bilinen sebeplerle reddedildiği görülmüştür.

Uygulamada sigorta şirketleri ödeme yapmamak için basit gerekçeler sunarak hasar dosyalarınızı reddetmektedir. Şayet reddedilen kasko ve trafik tazminat dosyalarınız konusunda çözüm arıyorsanız, yapmanız gereken mutlaka uzman bir ekipten destek almak olmalıdır.

Alacağınız profesyonel yardım zarara uğradığınız hakların geri iadesine ve mağduriyetinizin giderilmesine vesile olacaktır.

Kartal Hasar Merkezi olarak kasko ve sigorta konusunda yaşanan her türlü probleme, tecrübeli ekibiyle sizlere destek sağlıyoruz.