Hasar Farkı Tazminatı

Araç hasar tazminatı nedir?

Araç hasar tazminatı; trafik kazası sonucu araçta oluşan hasarın giderilmesi amacıyla yapılan onarım işlemlerinin karşılanmasını ifade eder. Bu kapsama, aracın tekrar kullanıma hazır ve eski haline getirmek için yapılan her türlü bakım, onarım ve parça değişimi dâhil edilir.

Araç değer kaybı tazminatı; aracın kaza sonucu ikinci el fiyatının düşmesinden dolayı alınan ücrettir. Aracın kazadan önceki değeri 50.000 TL olsun, kazadan sonra bu değerin 40.000 TL ye düştüğünü temel alırsak aradaki fark araç değer kaybı tazminatı olarak ödeniyor.

Hasar farkı nedir?

Hasar farkı; trafik kazası sonrası aracınızda meydana gelen hasarın onarımını yapan, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servisin, bakım, onarım ve parça değişim işlemlerini layıkıyla yapmayarak, araç sahibi aleyhine işlem yapması sonucu ortaya çıkan ücreti ifade eder.

Araç hasar tazminatı; aracın kaza sonucu serviste yapılan işlerde, araç sahibinin zararına olacak şekilde tamirat yapılmasından dolayı tanzim edilen ücrettir. Parça değişmesi gerekirken tamirat yapılması, orijinal parça yerine yan sanayi parça takılması gibi sebepler örnek verilebilir.

Hasar Farkı Tazminatı En Çok Merak Edilenler

Ocak 2022 tarihinden itibaren sigorta araç başına 50.000 TL, kaza başına da 100.000 TL ye kadar karşılar.

Trafik sigortasında bazı limitler vardır. %100 kusurlu bile olsanız maddi teminatlar 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren araç başına 50 bin TL ye, kaza başına ise 100 bin TL ye çıkarılmıştır. Eğer bu rakamın üzerinde bir hasar oluşursa sizin kusur oranınız dikkate alınır.

Kazada kusuru bulunan aracın trafik sigortası karşı taraftaki araç değer kaybını karşılamak zorundadır.

Sizin aracınız karşı tarafın aracına zarar verdiğini farz edelim. Karşı taraftaki araca verilen zarar miktarı 150 bin TL diyelim. Öncelikle trafik sigortası devreye girerek, 50 bin TL’ye kadar zarar karşılanır ve gerisini siz ödemek zorunda kalırsınız. Fakat genişletilmiş kasko poliçenizde “ihtiyarı mali mesuliyet sigortası” var ise sigorta poliçeniz devreye girerek kalan 100 bin TL’yi de öder ve sizin cebinizden ekstra para çıkmaz.

Hasar dosyasının kusur oranı komisyon tarafından 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Kaza tespit tutanağının doldurulmasına müteakip hasar kapsamında istenen diğer belgeler ile birlikte beş iş gününde sigorta şirketine başvurarak hasar dosyası açtırılması gerekir.

Hasar Farkı Tazminatında Kartal Hasar Merkezi

Kartal Hasar Merkezi olarak; hasar farkı tazminatı konusunda uzman ekibimizle sizlere destek oluyoruz. En kısa sürede hasar tazminatını neticelendiriyoruz. Hasar ile ilgili her türlü konuda bizlere iletişim sayfamızdaki numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

hasar ara farkı ödemesi